Your trusted source for computer chess information!

FACE Tournament


Edition 21

  • take a longer break now !!

Ed21-Division IV

ed21_div_4.jpg

  • results
    • the best 8 are promoted to Division III
    • places 17-19 are taken out

ed21_div_4_elo.jpg

  • elo-table from Arena-GUI - gauged with ProDeo 2.0 at 2.770

ed21_div_4_big.jpg

  • order of starting (engines rated below ProDeo 2.2 at CCRL 40/04-list must be open source and >2500 Elo)
  • results
    • after tournament has ended only best Lc0 net will stay, others were taken out
    • very shortly after end of tournament new versions of Asympote and Topple came out - they also play here, but only new versions stay in, older ones are taken out
    • the best 8 are promoted to Division III
    • places 17-20 are taken out

Edition 20

  • started in Dezember 2018
  • since Edition 16 there is a new TC 40/4 (adapted to CCRL) … for more … look here Conditions

Ed20-Division I Bonus

ed20_div_1_bonus.jpg

  • inclusive Bonus
    • special guest: Brainfish, Stockfish dev, Stockfish 9, Roc 1.0, Gull dev (author: Vadim Demichev, modified by Roman Korba - http://abrok.eu/gull/)
    • new versions: Xiphos 0.5, Pedone 1.9 (released after Division I was started)

Ed20-Division I

ed20_div_1.jpg

  • order of starting
    • from last Edition Div A-1-8: Stockfish, Komodo, Ethernal, Fizbo, Booot, Xiphos, Andscacs, Gull
    • from last Edition Div A 9-12: Laser, Nirvana, Nemerino, Pedone
    • from last Edition Div B 5-8: Vajolet, Hannibal, ICE, Senpai
    • Joker entry: Schooner
    • from actually Edition Division II 1-3: RofChade, Texel, Smarthink
  • results
    • places 17-20 are demoted to Division II

Ed20-Division II

ed20_div_2.jpg

  • order of starting
    • from last Edition Div B 9-12: Arasan, Texel, SmarThink, Wasp
    • from last Edition Div C 7-12: Demolito, BobCat, Deuterium, Ex, Amoeba, Brain
    • from last Edition Div D 7-8: Pirarucu, Protector
    • from actually Edition Div III 1-8: RofChade, Dirty, Crafty, Cheng, Zuri, Atlas, Scorpio, Toga
  • results
    • the best 3 are promoted to Division I
    • places 17-20 are demoted to Division III

Ed20-Division III

ed20_div_3.jpg

  • order of starting
    • from last Edition Div D 9-12: Crafty, Cheng, Scorpio, Zuri
    • from last Edition Div E 5-12: Tucano, Togo, Atlas, Rodent, Dirty, Baron, DayDreamer, Gaviota
    • from last Edition Div F 6-8: RuyDos, DisasterArea, Octo
    • from actually Edition Div IV 1-5: RofChade, Rubi, Godel, Marvin, Monolith
    • Joker entry: Arminius
  • results
    • the best 8 are promoted to Division II
    • places 17-21 are demoted to Division IV

Ed20-Division IV

ed20_div_4.jpg

  • order of starting (engines rated below ProDeo 2.2 at CCRL 40/04-list must be open source and >2500 Elo)
    • from last Edition Div F 9-12: Godel, RofChade, Prodeo, Tornado
    • from last Edition Div G 6-12: Rubi, Marvin, Karballo, RedQueen, Greko, Wyld, Phalanx
    • from last Edition Div H 5-8: NoroGrace, Delocto, Danasah, Monolith
    • taken out last Edition Div H 9-13: Donna, Maverick, Gnu, tomitank, Winter
    • renewed entries cause new version: Donna, tomitank, Winter
    • new entries: Gogobello, Pawny, Shield
  • results
    • the best 5 are promoted to Division III
    • Pawny and Shield were disqualified, cause doing much more than 10 per cent timeforefeited games
    • places 17-20 are taken out of Tournament (unless there will be new versions)

Edition 1 to Edition 19


Personal Tools